Αγαπάμε τα ζώα! Δημιουργούμε πολιτισμό! 4-4-2024 Ημέρα αφιερωμένη στη Σχολική Φιλοζωία.

Σήμερα Πέμπτη 04-04-2024 πραγματοποιήθηκε μια ιδιαίτερη εκδήλωση στο σχολείο μας στο πλαίσιο της Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας. Σε συνεργασία με το Τμήμα Ασφάλειας Τρίπολης είχαμε την ευκαιρία να φιλοξενήσουμε έναν αστυνομικό σκύλο Κ9 στο σχολείο μας.

Σκοπός μας ήταν να ενημερώσουμε τους/τις μαθητές/μαθήτριες για τον σημαντικό ρόλο που διαδραματίζουν τα ζώα, και ειδικότερα οι αστυνομικοί σκύλοι, στην κοινωνία μας. Η παρουσία του αστυνομικού σκύλου ενίσχυσε την εκπαιδευτική εμπειρία των παιδιών και τους παρείχε μια μοναδική ευκαιρία να μάθουν περισσότερα για τον τρόπο λειτουργίας και τη σημασία της συνεργασίας μεταξύ ανθρώπου και ζώου.

Η παρουσία του αστυνομικού σκύλου ήταν μια ευχάριστη έκπληξη και εμπειρία για τα παιδιά. Σ´ ευχαριστούμε Γκέρα!!!